Image Alt

Neden Bu Festival?

Neden Bu Festival?

Festivaller; içinde barındırdıkları konular, temalar, aktivite alanları, çeşitlilik, katılan insan sayısı, etkilediği kitle, katılan sanatçılar, konaklama alanlarının yeterliliği, rehberlerin nitelikleri, yarışmaların ve jüri üyelerinin özellikleri, programlama ve planlamanın başarısı, festival alanının uygunluğu ve diğer birçok değerler açısından bakıldığında çok önemli beceri isteyen etkinliklerdir. Bu açıdan bakıldığında Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali hemen her alanda dünya festivallerine öncülük edecek seviyededir. Bu yüzden 8 kez dünyanın en iyi festivali seçilmiştir. İşte bu yüzden bu festivale katılmalısınız.

Her yıl biraz daha olgunlaşan, gelişmeye ve yeniliklere açık olan ve uzun yıllara dayanan geçmişiyle deneyimlerini arttıran festivalimizin böylesine önemli bir başarıya sahip olması elbette tesadüfi değildir. Bu başarı, yorucu fakat zevkli ve çok uzun çalışmaların bir sonucudur. Bu festivalde, Büyükçekmece halkımızın ve belediye çalışanlarımızın, sponsorlarımızın, kamu kurum ve kuruluşlarımızın her birinin saygıdeğer emek ve çabaları vardır. İşte bu yüzden bu festivalin parçası olmalısınız.

Çeşitli ülkelerin dünya görüşünü, geleneksel uygulamalarını, performanslarını, ritüellerini, yaşam tarzlarını bulacaksınız. Etkinliklerde yer alan yarışmaların yanı sıra çeşitli sergiler, konserler, dinletiler, bale gösterileri, halk dansları gösterilerini izlerken kendinizden geçeceksiniz. Dünyanız renklenecek, ufkunuz açılacak. İşte bu yüzden bu festivali izlemelisiniz.

Yüklendiği toplumsal işlevlerle gelenekselleşen festivalimizde aslında ortak duyguların etkileşiminin somutlaştığı ve belki de hiç farkında olmadığımız yaşanmışlıklar vardır. Bu şölenleri tarihsel bir derinliği olan etkinlikler olarak algılamalıyız. Bu sadece bir müzik dinletisi veya bir eğlence festivali değildir. Festivalimiz tümüyle bir kültür, sanat festivalidir. Bu misyonuyla zenginleşen festivalimiz aynı zamanda ekonomik bir işleve de sahiptir. Ulaşım, konaklama, yeme-içme, el sanatları ürünleri, hediyelik eşyalar vb. birçok bileşen sanatsal etkinliklere ekonomik bir boyut da kazandırmaktadır. Farklı sosyal grupların kültürel etkinliklerinin geliştirilmesi, dostluğun ve hoşgörünün yerleşmesi ancak bu bileşenlerin bir araya getirilmesiyle mümkün olabilmektedir. İşte bu yüzden bu festivale sahip çıkmalısınız.

Bu duygularla bir kez daha dünyaya ve insanlığa haykırarak şunu söylüyoruz: Her şey barış için, sevgi için, dostluk için…