Image Alt

Festivalimizin Amaçları

Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür Ve Sanat Festivali’nin Amaçları

Dünya genelinde her yıl binlerce festival düzenlenmektedir. Konseptleri ve süreleri farklı olsa da tüm festivallerin ortak noktası insandır, insanlıktır, barıştır. Toplumsal kaynaşma ve kültürel bütünleşmede, insanlar arasında güven oluşturmada, sahip olduğumuz mirası; bilim, kültür, sanat ve yerel değerlerle harmanlayarak uluslararası arenaya taşımada festivallerin önemi büyüktür.

Festivaller farklı noktalardan insanların buluşma noktasıdır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı renkleri bir araya getirmek, her yıl yeni dostlukların oluştuğu bir ortam sağlamak, kültür ve sanatı buluşturmak bizim için çok değerli ve önemlidir. Diğer yandan festivaller zor yaşam koşullarıyla akıp giden monoton günlük yaşamımıza bir değişiklik katar. Misafirlerimize farklı kültürel deneyimler ve özgün aktivitelere katılma fırsatı sunar. Zaten bizim en temel amaçlarımızdan biri dünyaya ulaşmak ve dünya insanlarını buluşturmaktır.

Festivalimizde “Sevgi birbirimize, barış hepimize.” derken dünya barışına hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Böylece Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış.” sözünün can bulmasını istiyoruz.

Ülkemizin folklorik değerlerini, kültürünü, sanatını bu festival aracılığıyla dünyaya tanıtmak istiyoruz. Deniziyle, gölüyle, yeşiliyle, modern yüzüyle, içten ve sevimli insanlarıyla İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Büyükçekmece’mizi tüm dünya tanısın istiyoruz. Dünya insanları el ele, gönül gönüle Mimar Sinan’ın şaheseri olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü üzerinde buluşsun istiyoruz.

Kutlamalar sırasında insanların birlikte sevinmelerini, iyiliği paylaşmalarını, şarkılar söylemelerini, kutlamanın yarattığı duygusal enerjiyle kendilerini daha güçlü hissetmelerini istiyoruz. Kültürle, sanatla, sevgi, saygı, barış içerisinde bir toplum istiyoruz. Bu yüzden festival şehriyiz, bu yüzden dünya kentiyiz.