Image Alt

ULUSLARARASI İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

“Sanat sevgiyle, kültürler dostlukla 24.kez buluşuyor.”

İnsanlık tarihi ile eşdeğer bir geçmişe sahip olan folklor bilimi yaşamın ta kendisi olduğuna göre, kültür ve sanatın tarihi de insanlık tarihi ile başlamıştır.
Kökleri insanlığın başlangıcına varan değerlerden uzak kalmak, kültürel ve sanatsal değerlerden kopmak, hayatın kendisinden kopmak gibidir.

Bu anlayışla tam 23 yıldır dünyanın kültür ve sanatını Büyükçekmece’de İstanbullularla buluştururken şehrimizin ve ülkemizin tanıtımına da büyük katkı sunduk. Büyük başarılara imza atan Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Türkiye’nin, UNESCO’ya bağlı CIOFF (Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi) üyesi ve A Kategorisi’ndeki ilk festivallerden biridir. Uluslararası değerlendirme kuruluşları tarafından festivalimiz 7 kez Dünyanın En İyi Festivali seçilmiştir.
Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 23 festivalimize 110.000’in üzerinde sanat ve kültür elçisi katılmış ve bu sanatçılar festival sayesinde ülkemizi, insanımızı, kültürümüzü tanıma fırsatı bulmuşlardır.
Festivalimize katılan sanatçılar ülkemizi tanırken, aramızda kurulan dostluk köprüsüyle yoğun bir kültür alışverişi yaşanmaktadır. Ayrıca misafir ettiğimiz sanat elçileri, Türk misafirperverliğini, ülkemizin kültürünü kendi ülkelerinde anlatarak artık birer fahri kültür elçisi olmaktadırlar.
Festival kapsamında; Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması, Uluslararası Altınköprü Çağdaş Dans Yarışması, Uluslararası Büyükçekmece Heykel Sempozyumu, Uluslararası El Sanatları Sergisi “Atölye Bayramı”, Uluslararası Çocuk El Sanatları Atölyesi, Uluslararası Kukla Festivali ve Uluslararası Fotoğraf Yarışması düzenlenmektedir.

24. Uluslararası İstanbul-Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalinde bu yıl
100 Ülkeden 1580 sanat elçisini 26 Temmuz – 05 Ağustos 2023 tarihleri arasında Büyükçekmece’mizde ağırlayacağız.