Image Alt

Başkan’ın Mesajı

24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalimize Hoş Geldiniz!

Dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı renklerin bir araya geldiği, her yıl yeni dostlukların oluştuğu, kültür ve sanatın buluştuğu festivalimiz bu yıl 24. yaşını dolduruyor. Ve bu yılın bizim için çok farklı bir önemi var. Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyetimiz 100. Yılı doldurmuş ve bir asrı geride bırakmıştır. Onun ilkeleri doğrultusunda çağdaş bir ülke olarak insani değerleri kuralların en başına koyuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesi her zaman yolumuzu aydınlatıyor.
Bu bağlamda festivalleri de çok önemli buluyoruz. Çünkü toplumsal kaynaşma ve kültürel bütünleşme, insanlar arasında güven oluşturma, sahip olduğumuz zengin kültürel mirası bilim, kültür, sanat ve yerel değerlerle harmanlayarak uluslararası arenaya taşımakta festivallerin çok önemli bir rolü vardır. Festivaller, farklı noktalardan insanların buluşma noktasıdır.
Diğer yandan festivaller zor yaşam şartlarıyla akıp giden monoton günlük yaşamımıza bir değişiklik katar. Misafirlerimize yerel güzellikler, farklı kültürel deneyimler, özgün aktivitelere katılma fırsatı ve kolektif deneyimler sunar. Bu yüzden bizim en temel amaçlarımızdan biri dünyaya ulaşmak, dünya insanlarını buluşturmaktır. Çünkü kültür ve sanat, insanın bireysel gelişimine de toplumsal barışa da hizmet eder.
Bu nedenle her yıl, dünya kültürünün ve sanatın buluştuğu Büyükçekmece’den “Sevgi birbirimize; barış hepimize” diye haykırıyor, festivalimizi dünya barışına armağan ediyoruz. Kültürün ve sanatın yanı sıra doğa, çevre, toplum ve insan temalı içeriklerle dünyanın dikkatini önemli değerlere çekiyoruz.
Bu yolculukta bizimle yol alan sizlere, dünya ülkelerinin kültürümüzü tanımasında ve kültürlerini tanıtmasında en önemli paya sahip olan sponsorlarımıza ve festivalimizin sayısız alandaki başarılarıyla yükselmesinde emeği olan kamu kurum ve kuruluşlarımıza, muhtarlarımıza, CIOFF, FIDAF ve FIAP’a, ANELSANDER’e, Büyükçekmece aileme, STK temsilcilerine, festivalimizi yakından takip eden ulusal ve uluslararası jüri üyelerine, festivalin içinde birebir yer alarak aktif çalışan gençlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Sanatla kalın, sevgiyle kalın.

Dr. Hasan AKGÜN
Büyükçekmece Belediye Başkanı