Image Alt

Motif Tasarımı Kategorisi

Cumhuriyet’in 100. Yılı Şile Bezi Tasarım, Motif ve NFT” Temalı Moda Tasarım Yarışması

Geleneksel yöntemlerle gerçek kenarlı olarak dokunan Şile Bezleri Karadeniz’ in az tuzlu sularında yıkanıp Şile sahillerinin ince taneli kumlan üzerine serilerek kurutulur. Bu sebeple gerçek Şile bezi, Şile insanının emeğiyle olgunlaşarak, Şile’ nin denizi ve kumuyla yöreye özgü kimliğine kavuşur. Şile kadınları ise, bezlerin üzerine işledikleri nakışlar ve oyalarla beze hüznü, mutluluğu, sevinçleri, özetle hayatı nakşeder.

Şile Bezi’ nin bu denli özel, kültürel ve sanatsal olan değerini koruma altına almak için coğrafi işaret başvurusunda bulunularak, 12.12.2017 tarihinde Şile Bezi mahreç işaretini alınmış ve İstanbul’ un ilk coğrafi işaretli ürünü olma özelliğine sahiptir. Üretim aşamalarının yöreye özel olması, her bir dokumasında, ilmeğinde ve işlemesinde Şile’ nin ve Şile kadınlarının izini, emeğini taşıması bu bezi koruma altına almayı zorunlu kılmaktadır.

Şile Belediyesi yüzyıllar boyunca sahip olduğu kültürüne ve geçmişine sahip çıkmak, Şile Bezi dokumasını, el sanatlarını tanıtmak, (yöreye özgü özellikler taşıyan geleneksel giyim, nakış, işleme, oya, motif vb.) yaşatmak ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamak, Şile Bezi’nin doğal ve sağlıklı yapısı, günlük kullanılabilirliği konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak, 1984 yılından bu yana devam eden Türkiye’nin en eski festivallerinden birisi olan ve adını yörenin ekonomisinin ve sanatının alt yapısını oluşturan coğrafi işaretli ürünü Şile Bezi’nden alan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, Şile Bezi’nin tanıtılmasına, korunmasına ve sürdürülebilir bir sanat olarak kalmasını amaçlamaktadır.

Şile Bezi’ nin kültürel değerlerini koruyarak, sürdürülebilir kılmak yegâne amacımızdır. Bu doğrultuda “Cumhuriyet’in 100. Yılı Şile Bezi Tasarım, Motif ve NFT “Temalı Moda Tasarım Yarışması düzenlenerek Şile Bezi’ nin ve Şile Bezi motiflerinin korunması amaçlanmıştır.

Yarışmaya başvuru yapmak için ilgili şartname ve belgeler ektedir.  İlgili şartname içerisinde yarışma ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır.
BAŞVURU FORMU VE TAAHHÜTNAME
KVKK AYDINLATMA METNİ